L’orcolat, czyli fiurlski ogr

L’orcolat, czyli fiurlski ogr

Będąc w Polsce mamy to szczęście, że nie wiemy, co znaczy prawdziwe trzęsienie ziemi. Co człowiek odczuwa? Jak się zachować? Pamiętam, że przy jednej z wizyt na Sycylii, znajomi powiedzieli  mi, że najważniejszą regułą jest stanie przy ścianie nośnej, oddalenie się od mebli czy okien. Na szczęście wtedy ich porady nie okazały się przydatne.

We Włoszech jednak warto być przygotowanym, ponieważ nie znamy dnia ani godziny.

Wzdłuż Włoch spierają się dwie płyty tektoniczne, które prowokują trzęsienia. Wcześniej wspomniałam o Sycylii, ale chciałam Wam dzisiaj opowiedzieć o trzęsieniach ziemi na Północy. Dlatego dzisiaj przenosimy się do Friuli.

W 1976 w regionie Friuli miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 6,5 w skali Richtera. Przez miejscowych nazywane Orcolat z czym wiąże się miejscowa legenda.

Czym jest Orcolat? A raczej kim?

L’orcolat to ogr, który zamieszkuje góry zwane Carnia. Każdy jego ruch czy krok powoduje lokalne trzęsienia ziemi. Według legendy, żył on w górach pasąc świnie i inne zwierzęta. Pewnego dnia znalazł w górach grzyby i zjadł je ze smakiem. Pech chciał, że grzyby były trujące. L’orcolat wycieńczony bólem brzucha, zapadł w głęboki sen. Ze snu wybudzili go jednak chuligani, którzy niszczyli wszystko, co mieli na swojej drodze, podpalając również góry. Ogr przepędził nikczemników i zapanował spokój. W podziękowaniu, z darami zjawili się mieszańcy Bordano, niestety zastali ogra pogrążonego w głębokim śnie, otoczonego tysiącami motyli. Kiedy ogr smacznie spał mieszkańcy zdecydowali, że w międzyczasie namalują na ścianach swoich domów motyle, dzięki temu ogr, chodząc po górach, będzie stąpał na palcach i ich nie zniszczy.

To jest legenda, ale jak wiemy, co zawsze podkreślam w moich wpisach, legendy zawsze mają w sobie coś prawdziwego. W przypadku miasteczka Bordano, będzie to kraina motyli, a właściwie ich muzeum – il museo delle farfalle e falene. Pomijając Covid, który teraz nas znacznie ogranicza, zalecanym terminem odwiedzin jest wiosna, ponieważ zimą szklarnie tropikalne są zamknięte. Muzeum jest otwarte od 10:00-18:00, ostatnie wejście o godzinie 17:00.

Szklarnie + wystawa „Motyle, 4 życia 1000 lat historii” + wystawa „Klejnoty na 6 nogach” + MUFFFA

Bilet normalny: 10 euro

Ulgowy: 8 euro

Tylko szklarnie

Bilet normalny: 8 euro

Ulgowy: 6 euro

Dzieci poniżej trzech lat: gratis.

Ulgi obowiązują dzieci od 3 do 10 lat, osoby dorosłe powyżej 70 roku życia, grupy powyżej 20 osób oraz osoby niepełnosprawne.

Wróćmy jeszcze na chwilę do historii, która jest niezmiernie ważna. Dnia 6 maja 1976 roku o godzinie 21:00 doszło do trzęsienia ziemi, które zostało zapamiętane jako piąte najgorsze trzęsienie ziemi we Włoszech w XX wieku. Dotknęło ono 77 północnych włoskich gmin.

990 zgonów.

45 000 bezdomnych.

To działo się w maju. Jednak włoska terra, nie daje za wygraną i we wrześniu tego samego roku powoduje kolejne trzęsienia 11 i 15 września.

Odbudowa zniszczeń trwała 10 lat. Ludzie odbudowywali kawałek po kawałku swoje miasta zgodnie z procedurą zwaną anastylozą (jest to metoda rekonstrukcji obiektów budowlanych przy użyciu zachowanych oryginalnych fragmentów). Fragmenty zostają ponumerowane a następnie użyte przy odbudowie. W związku z tym, na niektórych obiektach możemy się doszukać śladów po trzęsieniu, które pozostaną w historii tego miejsca na zawsze. Jeśli chcecie poczytać więcej w tym temacie, to zapraszam Was serdecznie do kliknięcia w poniższe linki.

Zdjęcia Chiesa della Madonna po trzęsieniu i po odbudowie: Chiesa della Madonna delle Grazie aGemona del Friuli

Inne zdjęcia po trzęsieniu: Il terremoto del Friuli e la ricostruzione, un esempio di „impegno, pazienza e moralità” (2 di 6) | Touring Club

Link do Muzeum Motyli w Bordano: Casa delle Farfalle di Bordano (bordanofarfalle.it)

Jeśli chcecie poczytać więcej o skalach trzęsień ziemi we Włoszech, to zapraszam tutaj: L’Orcolat | Friulani.Net

Jeśli chciecie odwiedzić góry Carnia, gdzie zamieszkuje Ogr: Trekking e Natura | Carnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry