Ah quando s’alza il vento

Ah quando s’alza il vento

*Ah quando s’alza il vento -> Lucio Battisti-Il Vento – YouTube

Ostatnio wracam do źródeł, zaczęłam czytać na nowo Metamorfozy Owidiusza. Metamorfozy to zbiór opowieści, mitów rozpoczynających się od stworzenia świata a kończących się na mitach trojańskich i italo-rzymskich. Kiedyś były mi one potrzebne do mojej magisterki, w której analizowałam mity podróżnicze w Boskiej Komedii włoskiego boga literatury Dantego. Oczywiście w Boskiej mają one swoje zupełnie nowe wcielenie, znaczenie i wydźwięk, ale to inna historia. Dzisiaj o tym, że wróciłam do klasyka Owidiusza. Postanowiłam, że podzielę się z Wami różnymi moimi przemyśleniami wplatając przy okazji trochę włoskiej kultury w to wszystko. Może kogoś zachęcę do przeczytania Metamorfoz. Czyta się to wyśmienicie, są one jak dobry serial na Netflixie, pochłaniacie osiem sezonów w jeden weekend.

Zacznijmy więc od początku. Od pierwszej księgi, czyli tak jak już wspomniałam od powstania świata. Jest to taki standardowy opis, który na pewno znacie z innych wątków kulturowo-biblijnych. Poszczególne części świata oddzielają się od siebie. To na pewno znacie i kojarzycie. Jednak w związku z tymi podziałami pojawiają się też oczywiście różne zjawiska na przykład WIATR.

Jakkolwiek to brzmi wiatry zainspirowały mnie dzisiaj do napisania tego posta. Zapytacie dlaczego akurat wiatry skoro tyle innych rzeczy na pewno dookoła? A dlatego, że sami Włosi mają sporo nazw wiatrów i czasami dobrze jest je znać!

W pierwszej księdze Owidiusz podaje cztery wiatry, dzieci tytana Astrajosa i tytanidy Eos:

-Euro- przychodzący ze wschodu, umiarkowany;

-Zefiro-wiatr zachodni;

-Borea- gwałtowny i silny wiatr północny;

-Austro (znany również jako Noto)- ciepły wiatr południowy.

Jeśli mieszkacie w Warszawie lub wybierzecie się tam, to przejdźcie się koniecznie na ulicę Długą, aby zobaczyć Pałac Pod Czterema Wiatrami w Warszawie. Zobaczycie tam cztery figury przedstawiające powyższe wiatry.

We Włoszech mamy osiem wiatrów. Możliwe, że regionalnie nawet i więcej!

Immagine21.png (801×548) (centrometeoitaliano.it)

TRAMONTANA -> wiatr wiejący z północny; jest zimny i suchy zazwyczaj pojawia się zimą i przynosi ze sobą piękną słoneczną pogodę

GRECALE – > północno-wschodni, podobnie jak Tramontana jest to wiatr suchy i zimny. Pojawia się zazwyczaj w okresie październik – marzec, przede wszystkim na Wybrzeżu Adriatyckim. Latem również pojawia się na wybrzeżu morza Tyrreńskiego.

LEVANTE -> wschodni; chłodny i wilgotny, przyciąga ze sobą mgły i opady. Pojawia się w okresie lipiec – październik, przede wszystkim na wybrzeżu Tyrreńskim i w części środkowo-południowej Adriatyku.

SCIROCCO -> południowo-wschodni; ciepły i suchy przybywa z Południa. We Włoszech staje się wilgotny i powoduje deszcz, zwłaszcza na Północy.

OSTRO -> południowy; ciepły i wilgotny zarazem. Latem suchy i ciepły. Zimą wilgotny, przynosi deszcz.

LIBECCIO -> południowy zachód; powoduje silne deszcze, przede wszystkim zimą, wiosną i jesienią. Latem natomiast powoduje wysokie temperatury.

PONENTE -> zachodni; latem ciepła bryza na wybrzeżach zwiększająca wilgotność powietrza.

MAESTRALE -> północno-zachodni – zimą przywiewa złą pogodę i opady śniegu (!)

Latem przynosi dobrą pogodę, nawet jeśli lekko obniża temperaturę.

Poniżej możecie zobaczyć świetną grafikę jak zapamiętać wiatry, którą znalazłam na Pintereście.

(11) Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry